Topshop’un Kızdıran Suratları

Topshop‘un İngiltere mağazasında satışa sunulan sarı suratlı figürlerin kullanıldığı uzak doğu temalı kolyeler markanın sevenlerini kızdırdı. Twitter’da “Bu ırkçılık nasıl kabul edilebilir? Mağaza yöneticisinden durumun yanlış anlaşıldığı, çünkü ırkçı değil vintage bir stil sergilediği cevabını aldım.” başlığıyla fotoğraf paylaşan İngiliz bir müşteri sosyal medyadaki takipçilerinden de destek gördü.

19. yüzyıldaki Anti-Çin propagandası sergileyen çizgi film karakterlerini anımsatan kolyedeki bu figürler özellikle Uzak Doğu kökenli müşteriler tarafından büyük tepki gördü. Bu konudaki rahatsızlığını bloğunda paylaşan başka bir müşteri ise “Topshop eklektik figürler kullanmak istiyorsa Çin tarihini küçük düşürecek figürler yerine estetik duran ve ülkenin kültürünü güzel yansıtan Beijing opera maskelerini kullansın” nasihatını vermiş.

İngiltere mağazasındaki ‘Freedom Found’ bölümünde bileziği ve küpesiyle birlikte set halinde satılan bu aksesuarlar aldığı tepkilerden sonra Topshop’un online sitesinden kaldırıldı.