Tokyo’lu Sneakers Markası Losers’la Tanışın

*Scroll down for English

“Hayat bizi nereye sürüklerse sürüklesin, kaybetsek (to lose) bile, asla pişmanlık duymamalıyız. Bize göre, LOSER ( kaybeden)  kelimesinin negatif bir bağlamı yok; aslında bir gurur kaynağı. İşte bu yüzden LOSERS (kaybedenler) ismini seçtik.” diyerek Losers’ın felsefelerini anlatan Motoki Takenaka aka. Sneakerwolf ve Thian Pillay’le yolumuz İstanbul’da kesişti. Bizim için anında bir arzu nesnesine dönüşen bu cool sneakers markasını daha yakından tanımak için Thian’a kulak veriyoruz.

Merhaba Thian, bize biraz kendinden bahseder misin?
Güney Afrika, Durban’lıyım. KwaZulu-Natal University’de Ekonomi eğitimi aldım. Mezun olduktan sonra, Japon hükümeti adına JET Programme üzerinde çalışmak için Japonya’ya taşındım. 3 yıl boyunca Hiroşima’da çalıştım. Sonrasında Tokyo’ya taşındım ve serbest fotoğrafçı ve moda habercisi olarak çalışmaya başladım. Şu anki oluşuma dahil olmadan önce de 1,5 buçuk yıl boyunca bu işe devam ettim. 2012’nin ikinci yarısında, ayakkabı markası LOSERS’ın kurucusu Motoki Takenaka’a – nam-ı diğer Sneakerwolf– katıldım ve o günden beri de LOSERS’la birlikteyim. Bugün 20 farklı ülke ve 100’den fazla perakende mağazasında olan markanın uluslararası idaresinden sorumluyum.

losers2

Markanızın DNA’sına yerleştirdiğiniz kodlar neler?
Japonya’da doğup büyüyen bir marka LOSERS. Japonya’ya özgü bir güzellik ve sabır kavramı olan “iki” anlayışıyla üretim yapmaya özen gösteriyor.
Bu felsefeyi şöyle özetleyebilirim;
“iki” / Güzellik
Kökleri, Japonya’nın Edo Dönemi’ne dayanan bir estetik ideal. LOSERS, gerçek anlamda uluslararası bir konsept olan sneaker’ları araç olarak kullanarak eşsiz “iki” estetiğini yansıtmak için kuruldu.

“i-ki” / Sabır
Hayat size karşı hangi silahını kullanırsa kullansın, yeniden ayaklanıp devam edecek gücü bulmak. “Silahına Sarıl / Stick To Your Guns” sloganımızın temelini de bu fikir oluşturuyor.

Ayrıca logoyu ayakkabıların yan tarafına yerleştirmeyi seçen birçok markanın aksine, LOSERS’ın alameti farikasını ayakkabının ön kısmının V-şekilli tasarım oluşturuyor. Bu tasarım, Geta, Zori ve Waraji olmak üzere geleneksel Japon ayakkabılarındaki baş parmak kordonunu temsil ediyor.

Yeni İlkbahar/Yaz 2016 koleksiyonu INSIDE/OUT’dan bahseder misin?
İlkbahar/Yaz 2016 koleksiyonunun ardındaki fikir yine eğlenceli desenler ve canlı tonları takip ediyor. Koleksiyona hakim olan genel konsept ise ters yüz edilmiş desenler ve fikirler.

losers8

Yeni koleksiyondaki favori  parçan hangisi? 
Koleksiyonundaki favorim, tabaklanmış deriden yapılmış üst kısmı ve grimsi dış tabanıyla oldukça sade bir tarzı yansıtan SCHOOLER LO modeli.

Sneakers tasarımı nasıl bir kreatif süreçten geçiyor? 
Dürüst olmak gerekirse, koleksiyonlarımızda her zaman Japon kültürü, hayatı ve sanatından ilham alıyoruz. Söz konusu sezon için fikir ve esin kaynağı üzerinde karara vardıktan sonra bu fikirleri ayakkabı üzerine yansıtma kısmı başlıyor ki bu bölüm oldukça zor. Sonra memnun olacağımız son taslağa ulaşana kadar ayakkabı ve koleksiyonun konseptini oturtmak için eskizler çiziyoruz. Bu aşamadan sonra ayakkabının fiziki olarak yaratılmasına, kumaşın seçilmesine ve diğer ince ayrıntılara geçiliyor. Alınan tüm kararlar teknik bir paket halinde modellemeye gönderiliyor. Modelleme genellikle 6 hafta kadar sürüyor. Bu süre zarfında koleksiyonun tutarlığından emin olmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Fiziksel numunelerin ilk örnekleri elimize geçince hepsini tek tek değerlendirmeye alıyor ve gerekli düzenlemeleri yapıyoruz. Bir koleksiyonun ortaya çıkması genellikle 12-16 haftayı buluyor.

Peki LOSERS ekibi kimlerden oluşuyor?
Tasarımcı ve Kurucu – Motoki Takenaka aka. Sneakerwolf 
Motoki portfolyosuna her geçen gün yeni bir çizim ve tablo eklemeye devam ediyor. Aslında bir ressam olmasına rağmen birinci sınıf markalarla yaptığı işbirliği sayesinde Tokyo sneaker kültürünün temsili bir parçası haline geldi.

losers5

Marka Yöneticisi – Thian Pillay
Bense markanın, müşteri ilişkileri yönetimi, reklam kampanyaları, basın işleri ve fabrikalarla iletişim gibi günlük işlerini yönetiyorum. Ticari fuarlara katılmak, fabrikaları ziyaret etmek ve müşterilerle görüşmek için sık sık da seyahat ediyorum.

losers3

Markanın başarıya ulaşması ne kadar sürdü? 
Şu an markamızın 4. yılı. Her ne kadar piyasada kendimize ait bir yer kazanmış olsak da nihai başarıya ulaştığımızı söyleyemem. Bugüne, inişler ve çıkışlarla dolu sıkı bir çalışmayla geldik. Markamızın dünya çapında oldukça iyi bir şekilde temsil edildiğini ve her geçen gün daha fazla insanın LOSERS’tan haberdar olduğunu da es geçmemek lazım. Yani henüz başarıya ulaştığımızı söyleyemem ama doğru yolda olduğumuz kesin.

Uzun dönem planlarınız neler? 
Uzun vadede, Tokyo’da LOSERS’ın amiral mağazasını kurmayı ve kadın, çocuk ve elbise koleksiyonuna da el atıp markamıza yeni ve farklı bir halka eklemeyi planlıyoruz.

LOSERS’ın bugünlerde gündeminde neler var?
2017 yılı markamızın 5. Yılı olacak. Tokyo menşeili birkaç mağaza ve markayla işbirliği yapacağımız bir dizi özel projemiz var. Ayrıca uluslararası markalarla da işbirliği içinde olacağız; Tokyo’da gerçekleştireceğimiz bir etkinlik ve hayata geçireceğimiz bir pop-up mağaza var. Heyecan verici bir dönemden geçiyoruz diyebilirim.

LOSERS’ın Türkiye’deki satış noktalarını öğrenebilir miyiz? 
Harvey Nichols mağazalarından ulaşabilirsiniz.

Röportaj: Emine Akgünlü
Çeviren : Mehtap Çakır
Video: Lud Mits

*Scroll down for English

losers7

losers4
“No matter what life throws our way, even if we are defeated (“LOSE”) we will have no regrets. For us, the word LOSER does not have a negative connotation, but is actually a source of pride. That’s why we chose the name LOSERS.” These words by Motoki Takenaka aka. Sneakerwolf and Thian Pillay state the motto behind Losers. We crossed his path in Istanbul and gave an ear to him to get a closer view to the story of this cool sneakers brand which has turned out to be an object of desire for us right away.

Hey Thian, could you please tell us a bit about yourself?
Thian Pillay, from Durban, South Africa. Studied Economics at UKZN. After graduating I moved to Japan to work on the JET Programme for the Japanese government, which I did for 3 years being based in Hiroshima. Thereafter I moved to Tokyo, where I pursued a job as a freelance photographer and style reporter. I did this for 1.5 years before joining my current position. Joined Motoki Takenaka aka Sneakerwolf who founded the footwear brand LOSERS in the later half of 2012 and I have been with the brand since day 1. I manage the brand internationally, where it is now available in 20 countries and over 100 different retailers

What are the codes you placed at the core of the brand?
Born and raised in Japan, LOSERS is always striving to create things with a sense of iki. A concept of beauty & perseverance unique to Japan.”
Philosophy; “iki” / Beauty
An aesthetic ideal with its roots from the Japanese Edo Period. LOSERS was created by expressing the uniquely Japanese aesthetic “iki” through the medium of sneakers, which are a truly international concept.
“i-ki” / Perseverance
The strength to get back up and carry on, no matter what life throws at you. This is the basis for our slogan “Stick To Your Guns”.

Unlike most sneakers which have their logo on the side of the shoe, LOSERS’ trademark is the V-shaped design on the toe. This symbolizes the toe strap on traditional Japanese footwear; Geta, Zori and Waraji.

Could you give us some information about the new Spring/Summer 2016 Collection INSIDE/OUT?
The idea for Spring/Summer 16 continues the theme of playful patterns and vibrant tones, the general concept of the collection is creating inverted patterns and ideas.

What is your favorite piece within the new Spring/Summer collection?
My personal favourite from SS16 is the SCHOOLER LO Tan Leather, I like its simplicity with the tan upper and off white outsole, added to that we have upgraded our leather giving the shoe an all round premium feel.

What about the creative process of designing sneakers?
Its quite simple to be honest, our seasonal collections have always been inspired by Japanese culture/art/lifestyle. Once we’ve decided on the idea/inspiration for the season we then go about trying to express it onto a shoe/s, this part is quite difficult. From there it’s a lot sketching to conceptualize the shoe/collection until we are happy with the final draft, we then move onto the actual construction of the shoe, fabric selection, and all the finer details. Once this has been decided, everything is then put onto a tech pack and sent for sampling which generally takes around 6 weeks. During this time we work on the collection to make sure it is cohesive and well merchandised. Once we get the first set of physical samples back we go over them one by one and make the necessary adjustments etc. It general from start to final samples our collection takes around 12-16 weeks to complete.

Of whom is the Losers team consisted?
The Designer and Founder – Motoki Takenaka aka. Sneakerwolf 

His freehand artwork has been praised by numerous top critics, and he adds new drawings and paintings to his collection daily. Although he is a painter and artist by background, he has been a representative part of Tokyo sneaker culture through his collaboration with several world-class labels.

Brand Director – Thian Pillay

I manage the daily running of the business – from client relationship management, marketing campaigns, press releases, speaking to the factories etc. I also travel quite frequently for tradeshows, visiting factories, client meeting.

Our in house team is extremely small however we work with several distributors, agents, showrooms, press rooms etc. worldwide.

How long did it take you to make the brand a successful one?
We are currently in our 4th year of existence, I wouldn’t say we are completely successful however we created our gap in the market, its been a lot of hard work with many ups and downs along the way but we have got to point where the brand is fairly well represented across the globe and more and more people are starting to learn about LOSERS, so we not successful yet but we are on the right path.

What are your long-term plans?
In the long term, we have plans for a flagship LOSERS store in Tokyo as well as introduce different segments to our business with the introduction of a complete women`s line, kids line and full apparel collection.

What’s next for LOSERS?
2017 will be the brands 5th anniversary and we have quite a few special projects in the works, collaborations with some Tokyo based stores as well as brands, international collaborations as well as an event and pop-up store in Tokyo, the introduction of some new silhouettes and more. Its quite exciting times.

Could you tell us about the salesrooms in Turkey where we can reach Losers?
Available at Harvey Nichols.

Interview: Emine Akgünlü
Interview translated: Mehtap Çakır
Video created by Lud Mits