Tilda Swinton’un İskoçya’daki Bohem Okulu

Oyuncu ve uzaylı tanrıça Tilda Swinton’ın İskoçya’da, sınavların yapılmadığı ve öğrencilerin okul sıraları dışında bolca vakit geçirip dışarıda yiyecek arayışına çıktığı, şarkılar söylediği ve el sanatlarıyla uğraştığı muhteşem bir okulun kurucu ortaklarından biri olduğunu biliyor muydunuz?

Swinton okulu şöyle anlatıyor: “Not sistemi yok, sınav sistemi yok… Tamamen sanat bazlı, pratik bir öğrenim süreci söz konusu. Mesela öğrenciler Kanada kanosu veya bıçak yaparak ya da soğan karamelize ederek bilim öğreniyorlar.” Okul müdürü Krzysztof Zajaczkowski, öğrencilerin diliyle Krzys (“Chris”) – okulda Sir ya da Mr. gibi ifadeler kullanılmıyor – okulun sitesinde şunları ifade ediyor: “Eğitim sistemimiz, genç insanları daha geniş bir kapasiteye sahip olmalarına rağmen okuryazarlık, matematiğe yatkınlık ve kesin bilgiler konusunda hızlı bir yarışa sokmaya karşı duyulan takıntılı diyebileceğimiz bir dürtünün sonucunda pratik ve duygusal açıdan büyük ölçüde verimsiz hale geldi.” Bu okulda ise söz konusu bu kapasiteyi beslemek için her okul günü şarkı ve egzersizlerle başlıyor, kişisel projelere zaman ayrılıyor ve birçok Cuma günü de İskoçya’nın harika Moray Sahili’nde yapılan açıkhava etkinlikleriyle geçiyor.

Aslında Swinton’ın bu girişimi, çocukları Xavier ve Honor için uygun bir okul bulamamasına dayanıyor. “Honor’un okul projesi ‘interpretive’ dans. Şimdiye kadar hiç dansla ilgilenmemişti. Gerçekten ilginç olacak,” diyen Swinton’ın çocuklarının ikisi de bu okulda eğitim görüyor.

Tilda Swinton’un İskoçya’daki Bohem Okulu

Okulda öğrenciler sınava girmiyor; parkur koşusu yapıyor, yiyecek bulmaya çıkıyor ve ortaçağ şarkıları söylüyorlar.

Tilda Swinton’un İskoçya’daki Bohem Okulu
Mehtap Çakır

Kaynak: i-d

* Fotoğraflar; the Observer için Murdo MacLeod tarafından çekilmiştir.