Sahne: Küheylan / Müstesna Tiyatro

Peter Shaffer‘in ünlü oyunu Küheylan‘ın Müstesna Tiyatro tarafından yeniden sahnelenişini izlemek için prömiyer gecesinin davetlisiydik. Oyun, Türkiye’de ilk kez sahnelenmiyor  ancak bu sefer, yapım ekibinin basın bültenlerinde üzerinde fazlasıyla durduğu 3D Mapping teknolojisi ile yeni bir yorum getirme iddiasında.

İngiltere’nin kuzeyinde geçen hikaye, Alan adlı gencin atlarla geliştirdiği saplantılı ilişkisini merkezine alarak aile, cinsellik ve din temalarının üzerinden geçiyor.   Hikaye boyunca izleyiciye kılavuzluk eden Alan’ın terapisti Dr. Dysert, Alan’ın dahil olduğu gizemli suçu aydınlatmaya çalışırken, Alan’la kurduğu özdeşim üzerinden kendi kişisel tarihini ve toplumla kurduğu ilişkisini sorguluyor. Alan Strang rolünde genç oyuncu Yağız Can Konyalı‘yı gördüğümüz oyunda, Dr. Dysert usta tiyatrocu Tamer Levent tarafından canlandırılıyor.Sahne: Küheylan / Müstesna Tiyatro

İzleyici deneyimine gelecek olursak, bizim yorumumuz, oyuncuların rolleri için çokça emek sarfettiği anlaşılsa da sergilenen performansın seyirciyi hikayenin içine girmeye ikna etmediği yönünde. 3D Mapping teknolojisinin kullanıldığı sahnelerde hissedilen teknik yetersizliğe de bağlayabileceğimiz bu ikna sorunu, oyunla seyirci arasına bir mesafe koyuyor. Zira teknolojik öğelerin daha az kullanıldığı ikinci yarıda, oyuncuya açılan alan daha keyifli bir seyri mümkün hale getiriyor. Bununla birlikte oyunun dile getirdiği temalar hala güncelliğini korusa da, çağdaş tiyatro severlere demode gelebilir.

Oyunla ilgili ilginç bir detay: 1974 senesinde Türkiye’de ilk defa sahnelenen oyunda Alan rolünü canlandıran 17 yaşındaki Mehmet Ali Erbil’in, o yıl bu performansı sayesinde Yılın En İyi Oyuncusu ödülünü almış olması.

Sahne: Küheylan / Müstesna Tiyatro

Künye
Yazan: Peter Shaffer
Yönetmen: Uygar Özçelik
Çevirmen: Sevgi Sanlı
Görüntü Yönetmeni: Feza Çaldıran
3D Animasyon/Vfx: Seleme Gülen
Dekor/Kostüm: Şirin Dağtekin Yenen
Müzik: Ariadramaturg: Selen Korad Birkiye
Işık: Akın Yılmaz
Afiş: Eşref Şengenç
Oyuncular: Tamer Levent, Yağız Can Konyalı, Elif Erdal, Şener Savaş Gözde Cığacı, Ebru Unurtan, Asil Büyüközçelik
Yapım: Müstesna Tiyatro

 

Özgür Ozan Yusufoğlu