Sahne: Kesit / Sekizincikat Tiyatro

Merve Engin’in tek kişilik oyunu Kesit son kez geçtiğimiz çarşamba Sekizincikat Tiyatro‘da sergilendi. Oyunun son kez sahnelenmesi dolayısıyla çektiğiniz üzüntüyü, içinde bolca spoiler bulunan yazıyla bir nebze olsun hafifletmeyi umuyoruz.

Gündelik hale gelen kadın şiddetini işleyen “Kesit”, kadınların hayata tutunma çabalarını farklı hikayeler üzerinden, ikinci şahısları görünmez kılarak aktarıyor. Hikayenin sonu ilk sahneden veriliyor. İç çeken, cümlelerini tamamlayamayan, ağzının içinde bir çığa dönüşen yutkunuşlarıyla bir kadın karşılıyor seyirciyi.

Biz yerleşmeye çalışırken performans çoktan başlıyor. Sonra sahne kararıyor, açılışta tanıştığımız çaresiz kadının o noktaya en uzak olduğu ana gidiyoruz bu kez. Merve Engin, oyunda bizi iki kadın karakterle tanıştıyor; ailesinden uzakta oyunculuk yaparak yaşamaya çalışan “Gizem” ve yer aldığı oyundaki karakteri “Semra”. Bu iki karakter üzerinden, kadını, insanı ve erkeğin konumunu sorgulayan oyun, birbirinden bağımsız hikayelere bölünmüş. Derinlere inmeden paylaşılan bu anlar (adı üstünde) size kadının hayatından kesitler sunuyor.

Sahne: Kesit / Sekizincikat Tiyatro

Sözünü söyleyerek sonunda alkış beklemeden içeriye koşan Engin’in performansı çok etkileyiciydi. Seyirciyle oldukça samimi bir iletişim yakalayan Engin’i komediye kayan sahnelerinde daha rahat ve etkili bulduğumuzu itiraf edebiliriz.

Her yıl tek kişilik oyunlarıyla adından söz ettiren Merve Engin’i takibe almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Künye

Yazan & Yöneten : Birim Ömer Erol 

Yönetmen Yardımcısı : Melis Öz  

Oyuncu : Merve Engin

Müzik :Kıvılcım URAL & Ceren Seferoğlu

Fotoğraf : Ceren SANER & Tuğberk Onur

Grafik Tasarım : TUBİ CREATİVE