Sahne: Frida Kalabalık Monolog / İkimetrekare

Dağınık bir odada, elinde viskisiyle karşılıyor Frida bizi. Yalnız dünyasında tek dert ortağı saksısı olmuş. Devrim, arzular, adamlar, kadınlar ve mavi ev. Hayatında ona acıyı çağrıştıran ne varsa hepsini o saksıyla paylaşıyor. Doğuştan gelen bir sakatlık, daha sonrasında ise geçirdiği bir trafik kazası sonrası hayatına katılan sonsuz sancılar, ağrılar, sızılar… Ne var ki hiçbiri sevgilisi Diego için çektiği aşk acısından şiddetli değil. Acılarını dile getirişindeki şairane sözler ise bir sanatçının acı çekişindeki o müthiş ilhamı kanıtlar nitelikte.

Hepimiz az çok Frida Kahlo‘yu tanıyoruz. Kimimiz resimleriyle, belki biraz daha meraklılarımız devrimci kişiliği, hatta aşk hayatıyla. Ama muhtemelen hiçbirimiz şu zamana kadar kendimizi onun yerine koymadık. Bizi Frida Kahlo’nun yalnız ve ızdırap dolu dünyasına götüren Özge Özel, başarılı performansıyla göz dolduruyor. İçinde bulunduğu karanlık dünyaya tezat renkli kıyafetini, topallayan bacağını ve dinmeyen öfkesini izlerken aynı tezatı içimizde de yaşıyoruz.

Sahne: Frida Kalabalık Monolog / İkimetrekare

İkimetrekare’nin seyirciyle buluşturduğu Frida Kalabalık Monolog, Nisan 2014’ten bu yana İstanbul’un çeşitli alternatif sahnelerinde 30 gösterim gerçekleştirmiş. Oyun, Mayıs ayında Şermola Performans’taki son 2 gösterimle sahneye veda ediyor. 4 ve 18 Mayıs’ta sahne alacak bu son iki oyunu kaçırmayın.

Künye
Yazan ve Yöneten: Emre Özerden
Oynayanlar: Özge Özel, Cansu Saka, Emre Akarsu, Emre Özerden
Proje Asistanı: Caner Saka