Sahne: Aşk Delisi / Oyun Atölyesi

Çölün ortasında bir motel odası, gergin iki aşık ve kapının yanında sallanan sandalyesinde sarhoş bir ihtiyar…

Seyirciler yerleşene kadar Barış Dinçel’in tasarladığı sahneyi en küçük ayrıntısına kadar inceledim. Sahne tasarımı için Dinçel’i ayrıca tebrik etmek gerek. Sam Shepeard’ın 1980’lerde yazdığı ‘Aşk Delisi / Fool for Love’, aidiyet, köksüzlük ve suçluluk gibi duygular etrafında şekillenen inişli çıkışlı bir aşk hikayesi. Bu noktada oyunun vurucu detayından bahsedip izlerken alacağınız potansiyel zevki bozmak istemiyorum. Zira bildiğiniz taktirde oyuna dair elinizde pek iyi bir şey kalmıyor. Hatta 1985’te de Robert Altman’ın yönettiği, yazar Shepeard ve Kim Bassinger’ın başrolde olduğu film Fool for Love’ı izlediyseniz beklentinizi de düşük tutun.

Sahne: Aşk Delisi / Oyun Atölyesi

Pınar Çağlar Gençtürk’ün canlandırdığı esas kız May ve Berk Hakman’ın oynadığı Eddie arasındaki bitmek bilmeyen atışmalar belki aradaki tutkuyu zayıf bulduğumdan pek başarılı değildi. Tekdüze başlayan oyun ilerledikçe etkisini bir nebze yükseltti. Aşk Delisi’nde ayrıca Beyti Engin’i Martin, Avni Yalçın’ı da Yaşlı Adam olarak izliyoruz.

Çarpıcı bir hikayeye sahip oyunun ortaya koyduğu dramı yetersiz bulurken yarattığı mizahı daha fazla sevdim. Oyunda, May ve Eddie’nin çıkmazlarına üzülmek yerine itiraf etmeliyim ki, Martin’in düştüğü durum beni daha çok etkiledi.

Sahne: Aşk Delisi / Oyun Atölyesi

Künye
Yazan: Sam Shepard
Çeviren: Haluk Bilginer
Yöneten: Muharrem Özcan
Sahne Tasarımı: Barış Dinçel
Müzik: Çağrı Beklen
Işık Tasarımı: Kemal Yiğitcan
Yardımcı Yönetmen: Tuna Kırlı
Yönetmen Asistanı: Aynur Güçlü
Oynayanlar: Pınar Çağlar Gençtürk, Berk Hakman, Beyti Engin, Avni Yalçın

Adres : Dr. Esat Işık Cad. No:3 Moda Kadıköy – İstanbul
Gişe Telefon: 0216 345 39 39

 

Emine Akgünlü