Röportaj : Selda Bağcan

Yaz boyunca Avrupa’nın çok önemli festivallerinde Boom Pam’le birlikte dinleyicilerle buluşan Selda Bağcan, 1 Eylül Perşembe akşamı Berlin’in yeni festivali Pop-Kultur’de sahne aldı. Geçtiğimiz aylarda İspanya’da Primavera Sound 2016’da, Polonya’nın Krakow şehrinde ve İngiltere’de gerçekleşen WOMAD festivalinde konserler veren Bağcan’ı Berlin konserinin ardından kuliste ziyaret ettik. Fazlasıyla spontane gelişen bu kısa söyleşiyi güçlerimizi Köln menşeli dergi Kaput Magazine ile birleştirerek gerçekleştirdik.

Özlem Şen: Tel Avivli rock grubu Boom Pam ile festival turunuz nasıl gidiyor?
Selda Bağcan: Bu arkadaşlar gelip beni buldular 3 senedir de birlikte çalıyoruz. Uluslararası festivallere hep birlikte katılıyoruz. Bunlar rock müzik yapıyorlar. Benimde dünyada ünlü olan rock albümümden  “Yaz Gazetici Yaz”, “İnce İnce Bir Kar Yağar”, “Yaylalar” ve “Mehmedim” şarkıları hit oldu. Ortak bir noktada bütünleştik. Onlar da çok iyi çalıyorlar. Her şey iyi gidiyor.

Özlem: Katıldığınız uluslararası festivallerle Türkiye’deki konserlerin arasında fark var mı?
Yurtdışında rock müzik yapıyoruz. Türkiye’de daha geniş bir repertuarla kendi orkestramla çalıyorum. Bunun dışında seyirci her yerde çoşkulu.

Özlem: Sahnede söylemekten en keyif aldığınız şarkı hangisi?
Aslında hepsi benim için aynı, ayıramam. Fakat soruyu plaklarda olarak değiştirirsek performansımı en beğendiğim şarkım Sezen Aksu’nun sözlerini yazmış olduğu “Ağlama Anne”. En çok onu seviyorum.

Röportaj : Selda BağcanÖzlem Şen ve Selda Bağcan / Fotoğraf: Sarah Szczesny

Thomas Venker: Berlin’de çalmak nasıldı?
45 yıldır konser veriyorum, yaptığım yüzlerce konserden birisiydi ama ilginçti. Her konser kendi başına özel geliyor bana.

Thomas: Konserde bir sürü genç dinleyicinin size eşlik ettiğini farkettim, tüm dünya’da böyle mi? Genç bir dinleyici kitlesine mi sahipsiniz?
Beni dinleyen aslında dört jenerasyon var. 45 yıldır sahnedeyim. Yani dedesi, babası, kendisi ve çoçuğu gibi dört nesil. Tabi düşününce bu dört nesil Türkiye için geçerli aslında. Uluslararası platformda genç dinleyicilere sahibim.

Thomas: Dr. Dre ve Mos Def gibi dünyaca ünlü rapçilerde sizin parçalarınızı kullandı. Bu durum sizi nasıl hissettirdi? Ortaya çıkan kolajdan memnun musunuz?
Hoşuma gidiyor tabi. Onur duyuyorum. Yaratıcı işler meydana geliyor.

Thomas: Konserde fark ettiğim bir diğer durumsa; sahneye ilk Boom Pam çıktı ve siz gelmeden iki şarkı çaldı, finalde de siz erken ayrıldınız yine sahneyi onlara bıraktınız. Diğer müzisyenlere alan açmak sizin için bir gelenek mi?
Bazen yapıyoruz bunu. Onları çok beğeniyorum çok güzel çalıyorlar.

Özlem: Önümüzdeki konser tarihlerinizi öğrenebilir miyiz?
Bu yıl Boom Pam’le Zeytinli Rock Festivaline çıktık. Geçen sene de ekşi fest’te çıkmıştık. Şimdiye kadar Türkiye de birlikte iki defa konser yaptık. 24 Eylül Cuma günü Babylon’un açılışında sahne alacağız. Türkiye’de bu kış için başka konser planları da yapıyoruz.

selda2

selda4

Röportaj : Selda Bağcan

Röportaj: Özlem Şen & Thomas Venker / Kaput – Magazin for Insolvenz & Pop

*Belirtilen dışında tüm fotoğraflar Özlem Şen’e aittir.