Röportaj: Etty & Jacques

Sade, feminen ve karizmatik kelimelerinin triko hali Etty & Jacques, bu kodlarını, markanın yaratıcısı Olivia Barki’den alıyor. Olivia’nın etki alanına giren yenilikleri, eski anılarla harmanladığı markasının giriş ve gelişme bölümlerini bir cumartesi günü evinde konuştuk. Röportajımızı okumadan önce uyarmalıyız; bu post içinizdeki alışveriş tutkusunu tetikleyecektir.

Biraz hikayenden bahseder misin?
Moda tasarımı okumaya aslında tam olarak 11 yaşında karar verdim. Annem, LaSalle College İstanbul’da Moda Tasarımı eğitimi alıyordu. Ben de onun karşısında çizerek ve onun projelerine bakarak bu işi çok sevdiğimi anladım. Bu nedenle eğitimimi İTÜ’de Moda Tasarımı okuyarak devam ettirmeye karar verdim. Son yılımı da New York, FIT’de tamamladım. İlk dönem okulun yanı sıra “Mezza” adlı bir tasarım ofisinde haftanın iki günü freelance çalışıyordum. İstanbul’a döndüğümde de Mudo, ParkBravo ve Bolero tekstil gibi firmalarda çalıştım.

Markan “Etty & Jacques” nasıl hayata geçti?
Aslında hiçbir zaman aklımda kendi markamı kurmak yoktu çünkü işin tasarım dışında kalan kısmıyla ilgilenmek istemiyordum. Mudo’da çalışırken trikoyla daha çok ilgilendiğimi keşfettim. Kendi markamı kurmak istememin nedeni tarzımı çalıştığım firmalarda yansıtamıyor olmamdı. Bu nedenle kendimi yansıtan bir marka kurmak istedim. Zaten prensip olarak da kendi giymeyeceğim hiçbir şey tasarlamıyorum. Tasarlarken de “Şöyle bir şey olsa çok giymek isterdim” ile yola çıkıyorum.

Röportaj: Etty & Jacques

Moda sektöründe çalışan biri olarak nereyi tercih edersin; New York mu yoksa İstanbul mu?
İki şehrin de olumlu ve olumsuz tarafları var. New York’ta tasarım anlamında daha özgürsün fakat çok fazla rekabet var. Yine de çaldığım kapıların çoğu zaman açıldığını gördüm çünkü insanlar yeniliklere çok açık. Aslında oradaki rekabet de insanın kendisini geliştirmesi açısından işe yarıyor. Buraya gelince de rekabetin daha az olması, moda sektörünün daha yeni yeni oturuyor olması benim açımdan rahat bir geçiş sağladı.

Peki markanın ismi nereden geliyor?
Anneannem ile dedemin isimleri. Beni hayat boyu çok destekledikleri ve çok ilham verdikleri için her zaman onların isminden türetebileceğim bir marka düşünüyordum. İsim olarak Etty & Jacques kulağıma çok hoş geldi. Ayrıca uğuruna da çok inanıyorum.

Biraz son koleksiyon oluşturma sürecinden bahseder misin? Nasıl ilerliyorsun?
Aslında çok uzun bir süreç. Önce derin bir araştırma yapıyorum, sonra çizim süreci başlıyor ki en çok zamanım buna gidiyor. Beni en çok ne besliyorsa oraya yöneliyorum, her şey olabiliyor bu. Son zamanlarda tarzını beğendiğim insanlardan çok besleniyorum. Bu bloggerlar veya Instagram’da rastladığım herhangi biri bile olabilir. Çizdiklerimi belirli bir koleksiyona oturttuktan sonra üreticiye gidiyorum, modellerin numuneleri hazırlanıyor. Fitting ve provaları yapılıyor. Daha sonrasında satın almacılara sunuyorum ve sipariş süreci başlıyor. En sonunda mağazalarda insanlar ile buluşuyor, en keyifli tarafı da bu☺

Röportaj: Etty & Jacques

Neden hep siyah veya beyaz tercih ediyorsun. Hiç renklemeyi düşünüyor musun?
Aslında çok fazla talep alıyorum renkli trikolar için ama elim siyahtan başka hiçbir renge gitmiyor. O konuda galiba biraz tutucuyum. Siyahla her şey daha güzel, daha cool geliyor. Koleksiyonlarımda mutlaka biraz feminenlik ve seksapelite olsun istiyorum ve hiçbir renk bunu siyah kadar iyi gösteremiyor.

Markanı nasıl tanımlarsın?
Kesinlikle feminen, fonksiyonal ve sade.

Yaz koleksiyonunda bizi neler bekliyor?
Bir önceki koleksiyonu tekrar etmeden ve kendi çizgimi bozmadan yeni bir şeyler yaratıyorum. Tarzımın oturduğunu düşünüyorum ve onu geliştirerek devam etmeye çalışıyorum. Zaten sürekli müşterilerim de oluşmaya başladı, bu beni çok mutlu ediyor. Kısaca yine siyahın başrolde olduğu, diagonal kesimlerin bolca yer aldığı, yazlık trikolar var.
Röportaj: Etty & Jacques

Akşam izlememiz için bir film önermeni istesek?
Cherié filmini çok seviyorum. Oradaki dönemsel kıyafetler benim için kesinlikle bir ilham kaynağı.

Çalışırken neler dinlersin?
En çok jazz müzik dinlemeyi seviyorum. Çalışırken çok sakin müzikler dinleyemiyorum. Jamie Cullum’ı çok seviyorum. Bu aralar eski müzikleri de dinleyip biraz nostalji yapıyorum.

Son olarak tasarımlarına nerelerden ulaşabiliriz?
Kendi sitem yapım aşamasında, en kısa zamanda oradan satış mümkün olacak. Onun dışında şu anda Midnight Express, 365ist.com ve Building’den ulaşabilirsiniz.

Etty & Jacques’i takip için:
www.ettyjacques.com
Facebook
Instagram
info@ettyjacques.com

Video: Koray Özyörük
Kurgu: Onur Özcan