Pop İkonları Oyuncaklara Dönüştü

“İdol” ve “doll” kelimelerinin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan IDollz, modern pop ikonlarının oyuncak bebekler olarak resmedildiği bir seri. Serinin yaratıcısı Dito Von Tease, yeni sanat projesinde modern şöhretin anlamını masaya yatırıyor.

Modern toplumda, şöhret kültürü birçok insanın karakterine, seçimlerine ve yaşamlarına etki ediyor. Bu hayali dünyanın en temel yaratıcısı ve sürdürücüsü ise görsel basın. Söz konusu simgeler her ne kadar gerçeğin yalnızca bir taklidi olsa da birçok kişi kendisini bunlarla kıyaslıyor ve konumlandırıyor.

Ünlü isimlerin oyuncak bebekler olarak tasvir edilmesinin arkasında ise bu isimlerin sahip oldukları gücün gizemini çözmek yatıyor: aslında sahip oldukları bu ihtişam onlara ait değil, onlara bu ihtişamı veren diğer insanlar ve bu insanların tayin ettikleri, inançları ve düşünceleri.

Demem o ki postmodern ikonlar takipçilerinin ellerindeki bir oyuncağa dönüşüyor.

Peki kim bu Dito?

Dito Von Tease, kimliğini gizli tutan İtalya’lı dijital sanatçının mahlası. İtalya’da en iyi güzel sanatlar, iletişim ve tasarım okullarında okumuş. Sonrasında ise bir yandan önemli reklam ajanslarında sanat yönetmeni olarak çalışırken diğer yandan da bağımsız bir dijital artist olarak çalışmış.

2011’de ünlülerin ve sıradan kişilerin parmak-portrelerinden oluşan Ditology isimli projesiyle uluslararası sahnede ünlendiğini söyleyebiliriz. Bu projesinde de dijital kimlik konusunu tartışmaya açmıştı.

2014’te Ditalians ile ülkesine ve ülkesinin en önemli yeteneklerine bir selam verdi ve dünyaca ünlü İtalyan’ların parmak-portrelerini yaptı. 2015’te ise yeni bir projeyle, iDollz’la geri döndü. Dito’nun işleri 2011’den beri radyolarda, televizyon kanallarında ve internet ortamında konu oldu. Dünya çapında birçok gazetede, dergide ve kitapta yayınlandı. Reklam kampanyalarına ilham verdi ve Londra ve Paris’teki bazı sanat galerilerinin kataloglarına girdi.

 

Pop İkonları Oyuncaklara Dönüştü

Pop İkonları Oyuncaklara Dönüştü

Pop İkonları Oyuncaklara Dönüştü

Pop İkonları Oyuncaklara Dönüştü

Pop İkonları Oyuncaklara Dönüştü

Mehtap Çakır 

Kaynak: art-sheep