Playlist: Serge Gainsbourg

2 Mart 1991’de kalp krizinden ölen Fransız efsane Serge Gainsbourg‘u şarkılarıyla anıyoruz. 2 Nisan, 1928’de Paris’te doğan Gainsbourg, müzikal başaraların yanında özel hayatıyla da hep konuşuldu. 1967’nin sonunda Brigitte Bardot ile kısa ama fırtınalı bir iş ve aşk ilişkisi yaşayan Gainsbourg, Bardot’ya aşkını “Harley Davidson“, “Bonnie and Cylde” ve “Initials BB” (Baş harfleri BB) şarkısı ile ölümsüzleştirdi.

1968’de “Slogan” filminin çekimlerinde Jane Birkin ile tanışan Gainsbourg, Birkin’in de söz yazarı olmaya karar verdi. Bardot’tan sonra “Je t’aime… moi non plus” şarkısını Birkin ile kaydetti. Şarkının içinde bulunan orgazm sesleri yüzünden şarkı Avrupa’nın birçok ülkesinde yasaklandı ve Vatikan şarkıyı eleştiren bir açıklamada bulundu. Gainsbourg’un sadece bir aşk şarkısı olarak gördüğü şarkı ise İngiltere listelerinde bir numaraya yerleşti. Birkin ve Gainsbourg ilişkisi on yıl boyunca devam etti.

24 yıl önce kaybettiğimiz yazılmış en güzel aşk şarkıların sahibi Gainsbourg’u kulaklardaki pası silen etkileyici melodilerle hatırlıyoruz.

10. Ce Mortel Ennui 

9. Élisa

8. L’hôtel particulier

7.  Je suis venu te dire que je m’en vais

6. Je t’aime … moi non plus

5. Initials BB

4. Bonnie and Clyde

3. La Javanaise

2. My Lady Héroine

1.  Le poinçonneur des Lilas