Playlist: Karsu

Dün akşam Zorlu PSM’de Türk Böbrek Vakfı için sahne alan Karsu‘yu daha önce hiç dinlememiştim itiraf ediyorum. Konserde, ayağıyla hafif ritim tutarak, uslu uslu oturan seyirciden asla umudunu kesmeyen ve enerjisini hiç düşürmeyen Karsu’yu, doğrusunu söylemek gerekirse dans edebileceğimiz bir alanda izlemeyi tercih ederdim. Dar alanda kısa sallanmalar şeklinde takıldığımız konserde Karsu, piyanosu ve yetenekli grubu, genç müzisyenin aranje ettiği; Sezen Aksu “Hadi Bakalım”, Barış Manço “Domates, Biber, Patlıcan”, Mustafa Sandal “Jest” ve Mehmet Güreli “Kimse bilmez” gibi Türkçe şarkılarla da mest etti.

Konserde anlattığı kısa hikayelerinden anladığımız kadarıyla uzun araba yolculuklarını seven (geçen yaz Türkiye’yi arabayla dolaşmış) Karsu, yeteneği ve kırık türkçesi ile şarkı aralarında yaptığı esprilerle bizi kendine sıkı düğümlerle bağladı.

Peki kim bu kız?
1970’de Hollanda’ya göç eden bir ailenin iki kızından biri olan Karsu, 1990 Amsterdam’da doğdu. Adını Hatay’ın Karsu köyünden alan müzisyen, on altı yaşında babasının Amsterdam’daki restoranı “Kilim”de müşterilere piyano çalmaya başladı. “Kısa sürede Hollandalı müşteriler benim için restoranımızın kapısında kuyruklar oluşturmaya başladı” diyen Karsu, kendisini dinlemeye gelen belgeselci Mercedes Stalenhoef’in de dikkatini çekerek 2012’de, çekimleri 5 yıl süren “Karsu: I Hide A Secret” belgeselinin baş kahramanı oldu. 2012 sonbaharında ilk stüdyo albümü “Confession”ı çıkaran Karsu, kendi yazıp bestelediği iki Türkçe şarkınında yer aldığı yeni albümü “Colors” da Ekim 2015’te yayınlandı. Hemen her hafta sonu hala babasının restoranında piyano çalan Karsu’yu takibe alın ve denk gelirse mutlaka canlı dinleyin.

Caz, blues, funk ve etnik melodilerle harmanladığı şarkılar yazan ve besteleyen Karsu’nun bizi etkileyen 5 performansını aşağıdan dinleyebilirsiniz.

Doyamadıysanız Karsu’nun ailesini, müziğe nasıl başladığını ve şuan mülteciler için yaptığı gönüllü çalışmalarını anlattığı ilham veren TEDxIstanbul konuşmasını bonus olarak izleyebilirsiniz.

Emine Akgünlü