Mutfak: Food Wizard Merlin

Kelime anlamı “beni neşelendir” olan Tiramisu gösterişsiz ama oldukça etkileyici bir lezzet. Bir cumartesi akşamüstü Mia Atölye‘de buluştuğumuz Merlin Yılmaz, bu pratik tatlıyı kahve eşliğinde sohbetimizin baş köşesine iliştirdi. Mutfakta kendini bulduğu aşikar olan Merlin’i yakından tanımaktan son derece keyif aldık. Şimdi sizin de bu zevke ortak olmanızı istiyoruz.

Öncelikle biraz kendinden bahseder misin?
Bir telekomünikasyon şirketinde marka müdürü olarak çalışıyorum. 9 yıldır kurumsal hayattayım ama artık bana ilham verecek, ruhumu besleyecek şeyin peşinden koşma zamanının geldiğini düşünüyorum. Zorunlulukların, sorumlulukların beni hayatın içerisinde oradan oraya sürüklemesine her zaman ayak direyen, hep bilinmezi ve yeniyi keşfetmeyi seven bir karakter oldum. Şimdi yine tüm cesaretimi toplayıp yeni ama bilinmez olan yolu bir kez daha seçmeye karar verdim.

Mutfak: Food Wizard Merlin

Yemek üzerine yoğunlaşman ne zaman ve nasıl gerçekleşti?
Yemek yapmaya ilgim orta okul yıllarında başladı. Tüm gün televizyonda yemek okulu programlarını izler, evde kendi kendime farklı tarifler denerdim. Özellikle İtalyan yemek programlarına bayılırdım. Bir gün benim de Sardinya adasında bir restoranım olacağını ve o restoran şefi olarak misafirlerimi ağırlayacağımı hayal ederdim. Ancak daha sonra üniversite stresi, kariyer hedefleri derken yıllarca bu hevesimi erteledim. Hatta ilk iş görüşmemde emeklilik hayaliniz nedir sorusuna ‘aşçı olmak’ diye cevap verdigimi hatırlıyorum. Neden kafamda bu hayalimi bu kadar ertelemişim şu an anlam veremiyorum. Mutfakta yemek pişirmek benim için bir terapi gibi. Bir nevi kendini bulma, kendini yaratma hali sanki. Artık fırsat buldukça kendimi mutfağa atıyorum. Özellikle deneyimli şeflerin yanında, onlarla birebir çalışarak öğrenebileceğim her şeyi deneyimleyerek öğrenmeye çalışıyorum.

Gelecek planların ve hayallerin neler?
Artık zamanı geldigi için mi bilmiyorum ama bundan bir kaç ay önce kolları sıvayıp kendi markamı yaratmaya karar verdim. Şu an Instagram’da Merlin Mutfakta isimli bir hesabım var. Evde kendi pişirdiğim ve fotoğrafladığım çalışmalara yer veriyorum. Henüz 5 aylık yeni bir hesap. Öncelikle buna yoğunlaşmaya devam edeceğim. Mart sayısı itibari ile Cooklife dergisinde “Yemek ve Hayat” içerikli yazılar yazmaya başlıyorum. Nisan ayında ise İtalya’da Sardinya adasında bir restoranda bir aylık eğitim almak üzere tekrar mutfağa giriyorum. Slow food ve İtalyan yemekleri üzerinde uzmanlaşmayı hedefliyorum. Böylece çocukluk hayalime bir adım daha yaklaşmış olacağım. Ondan sonraki kısmı ise şimdilik sürpriz olarak kalsın:)

Mutfak: Food Wizard Merlin

Food Wizard Merlin’i takip için:
Instagram
www.merlinmutfakta.com

Video ve Fotoğraf: Özlem Şen

Katkılarından dolayı Mia Atölye‘ye teşekkür ederiz.