Haftanın Filmi: Yüzündeki Sır / Phoenix

Bu hafta 2’si yerli 7 film vizyona girdi; yönetmenliğini ve Ted’in seslendirmesini devam filminde de Seth MacFarlane’nin üstlendiği Ayı Teddy 2 / Ted 2, Oscar Isaac ve Jessica Chastain’in başrolde yer aldığı En Şiddetli Sene / A Most Violent Year, Jean-Baptiste Leonetti’nin yönettiği Michael Douglas’ın rol aldığı Tehlikeli Oyun / Beyond the Reach, Aclan Büyüktürkoğlu’nun yazıp yönettiği Antikacı, “The Fall”dan tanıdığımız Tarsem Singh’in yönetmen koltuğunda yer aldığı Selfless, Alper Mestçi’nin yönettiği Siccin 2 ve Alman sinemasının son dönemdeki en önemli yönetmenlerinden olan Christian Petzold’un son filmi Yüzündeki Sır / Phoenix.

Barbara” filmiyle 2012 Berlin Film Festivali’nde En İyi Yönetmen dalında Gümüş Ayı kazanan Christian Petzold, Barbara filmindeki başrol oyuncuları Nina Hoss ve Ronald Zehrfeld ile Yüzündeki Sır / Phoenix için tekrar bir araya geliyor. Prömiyerini Toronto’da gerçekleştiren film, IndieWire sitesinin eleştirmenleri tarafından festivalin en iyi kurmaca filmi seçildi, Lizbon’da Jüri Özel Ödülü, San Sebastian’da ise Uluslararası Sinema Yazarları Birliği FIPRESCI Ödülleri’ni kazandı.

Gösterildiği festivallerde övgüyle karşılanan dram türündeki yapımın konusu şöyle; Nelly Lenz, 2. Dünya Savaşı sonunda esir olduğu toplama kampından nihayet kurtulmuştur. Özgürlüğüne kavuştuktan sonra da, aldığı kurşun yarası sonucu tamamen değişen yüzü için ciddi bir estetik operasyon geçirmek durumunda kalır. Nelly, her şeyin savaştan öncesi gibi olduğunu düşünmek ister; ancak bu mümkün değildir. Arkadaşları ve akrabaları onun öldüğünü düşünmektedir ve Nelly’nin kamptaki günlerde kendisini ayakta tutan en önemli şey, çıktığı zaman kocasını yeniden görebilme umududur. Neredeyse yerle bir olmuş Berlin’de kocasının izini sürerken bir yandan da onunla ilgili korkunç bir dedikodu kulağına gelir: Kocası Johnny’nin Nelly’i gönderilmesi için Nazilere ihbar etmiş olması ihtimali.