Haftanın Filmi: Turist / Force Majeure

Bu hafta 1’i yerli 6 film gösterime girdi: Matrix’in yaratıcıları Wachowski Kardeşler’den Jupiter Ascending/Jüpiter Yükseliyor, Reese Witherspoon’un başrolünde oynadığı Yaban/Wild, Sevimli TehlikeliSüngerBob Kare Pantolon/ The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water, ‘En İyi Film’ dalında Oscar adayı, 4 dalda Altın Küre adayı olan Özgürlük Yürüyüşü / Selma ve 2014 Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde Jüri Ödülü’nün sahibi olan Turist / Force Majeure.

Biz bu hafta sonu planımızı ise Ruben Östlund‘un yazıp yönettiği Turist’ten yana yapıyoruz. Filmin konusuysa şöyle; Tomas, karısı Ebba ve çocukları Vera ile Harry kış tatili için bir haftalığına Fransız Alplerine giden İsveçli bir ailedir. Lüks bir otele yerleşen aile tatilin ikinci gününde, öğle yemeği yedikleri esnada kontrollü bir çığ vakasıyla karşılaşırlar. O anda Ebba çocuklarını da yanına alarak ailesini korumaya çalışırken Tomas anlık bir refleksle karısını ve çocuklarını ardında bırakıp kaçmaya başlar. Olay sona erip her şey normale döndükten sonra Tomas, Ebba’da yarattığı hayal kırıklığına tanık olur.

Aile hiyerarşisindeki yerini tekrar kazanmaya çalışan bir babanın trajikomik hikayesini anlatan filmin başrollerini ise Johannes Kuhnke, Lisa Loven Kongsli ve Clara Wettergren paylaşıyor.