Haftanın Filmi: Ben Kimim? / Who Am I

Bu hafta 3’ü yerli 7 film vizyona girdi; Yönetmenliğini Marcus Nispel’in üstlendiği korku filmi Şeytanın Gecesi / Backmask, İstanbul’dan Karadeniz Bölgesi’ne gelen farklı ideolojideki gençlerin yaşamını konu alan Karayel Poyraz, Ekin Akçay’ın yönettiği Piyasadan Büyük Alacağımız Var, karikatürist Gürcan Yurt’un senaryosunu yazıp yönettiği Robinson Crusoe ve Cuma, Yönetmenliğini Pierre Coffin-Kyle Balda ikilisinin yaptığı animasyon Minyonlar / Minions, 2008’den beri devam eden Frank Martin karakterine bu kez İngiliz aktör Ed Skrein hayat veridiği Taşıyıcı : Son Hız / The Transporter Refueled ve dünyanın en çok aranan hacker’ı haline gelen bir bilgisayar dehasının macerasını konu alan Ben Kimim? / Who Am I.

Bu haftanın en dikkat çeken yapımı; Ben Kimim? / Who Am I 2015 Alman Film Ödülleri’nde “En İyi Kurgu (Robert Rzesacz)”, “En İyi Prodüksiyon Tasarımı (Silke Buhr)” ve “En İyi Ses (Florian Beck, Ansgar Frerich, Bernhard Joest)” ödüllerinin sahibi oldu. İsveçli sinemacı Baran Bo Odar’ın yönettiği siber suç filmi, Almanya’da stüdyo filmlerini geride bırakarak gişede rekorlar kırdı. ABD remake haklarını Warner Bros’un satın aldığı yapımın başrollerinde Tom Schilling, Elyas M’Barek ve Wotan Wilke Möhring yer alıyor.

Filmin konusu ise söyle; 25 yaşında asosyal bir bilgisayar korsanı olan Benjamin, çevrimiçi aktiviteleriyle karizmatik hacker Max’in dikkatini çeker ve onun CLAY adlı hacker grubuna katılır. Gizli tuttukları kimlikleriyle CLAY öyle iyi işler ki Alman Gizli Servisi ve Europol peşlerine düşer. Bunlar yetmiyormuş gibi karanlık bir hacker grubu da onları tehlikeli bir rakip olarak görecek ve peşlerine düşecektir.