Haftanın Filmi: Beden / Cialo

Bu hafta 1’i yerli, 8 film vizyona girdi; Jason Robert Brown’ın Tony ödüllü müzikalinden beyazperdeye uyarlanan Son 5 Yıl / The Last 5 Years,  Pierce Brosnan, Jessica Alba ve Salma Hayek’in rol aldığı İki Aşk Arasında / How To Make Love Like An Englishman, John Green romanından sinemaya uyarlanan Cara Delevingne ve Natt Wolf’un başrolde yer aldığı Kağıttan Kentler / Paper Towns, Fransa’dan bir romantik komedi Acemi Çapkın / Caprice, Leif Hamre’nin romanından uyarlan Kutupta Macera / Operasjon Arktis, Chris Lofing ve Travis Cluff’ın yönettiği korku türündeki yapım Darağacı / The Gallows, yerli korku – gerilim denemesi Deccal ve 34. İstanbul Film Festivali’nde de gösterilen Beden / Cialo.

Berlin’den “En İyi Yönetmen Ödülü”yle dönen Polonyalı yönetmen Malgorzata Szumowska’nın yeni filmi Beden’i festivalde izleyemediyseniz, başka sinema salonlarında ikinci bir şansınız var. Birkaç kayıp ruhun hikâyesini anlatan filmin oyuncu kadrosunda, Janusz Gajos, Maja Ostaszewska ve Justyna Suwala yer alıyor.

Filmin konusu kısaca şöyle; İşi başından aşkın bir savcının son zamanlarda aklını en çok meşgul eden şey kızıdır. Annesinin ölümünün ardından kendini toparlayamayan Olga anoreksiye yakalanınca, savcı çareyi onu bir rehabilitasyon merkezine yatırmakta bulmuştur. Mantığa ve bilime sıkı sıkıya bağlı olan savcı birbirinden garip cinayet dosyalarıyla boğuşurken, Olga’nın kaldığı merkezde terapistlik yapan Anna, Olga’nın sıkıntısına sıra dışı bir çare önerir. Beden, ölüm mefhumunun dünyaya miras bıraktıklarının peşine düşüyor.