Gerçek Bir Mojito Deneyimi

Sıcak bir Küba gününde, Havana sokaklarını gezerken ayaklarınız sizi ona götürecek. Bir dakika! Bu satırlara başlamadan önce playlist’inize “Dos Gardenias” ve “Chan Chan”ı eklemenizi isteyeceğim. Eğer anlatacağım enfes Mojito deneyemini bir gün  La Bodeguita Del Medio’da yaşama şansınız olursa bu şarkıların size canlı olarak eşlik edeceğini garanti ederim.

Küba seyahatimde yemeklerden mutlu olamayacağımı anlar anlamaz yönümü hızlı bir manevrayla kokteyllerine çeviriyorum. Hava sıcak ve serinlemeye ihtiyacım var. Aradığım şey tabii ki de en unutulmazından bir Mojito oluyor. Mojito Küba’nın geleneksel kokteyli. Dünyanın en iyi Rom’unun buradan çıkıyor olması bunun en büyük nedeni.Gerçek Bir Mojito DeneyimiFotoğraf: Desmond Boylan

1942 Yılında kapılarını açan La Bodeguita Del Medio,  ünlü yazar Ernest Hemingway’in Küba yıllarında müdavimi olduğu ünlü bir bar. Alkolizmle mücadele ettiği dönemlerin de bu yıllara denk gelmesi sizce de biraz düşündürücü değil mi? Bar, günümüzde popüler bir mekan olarak turistlere hizmet ediyor. Kapasitesi çok fazla olmasa da Mojito’nuzu alıp kapının önünde içebiliyorsunuz. Bu durum en az içerisi kadar sokağın da hareketli olmasını sağlıyor. Peki Mojito’ları neden bu kadar güzel?

Küba’nın yerel markası Havana Club Rom’uyla yapılıyor. İçine club soda, bölgenin şeker kamışlarından elde edilmiş şekeri, mis kokulu lime’ı ve nanesi başarılı bir ölçüyle ekleniyor. Ortaya çıkan sonuç; hafızanızdan seneler geçse de silinemeyecek bir lezzet.

La Bodeguita Del Medio usülü mojito için aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz.

Gerçek Bir Mojito DeneyimiFotoğraf:  Natalie Michelle Jurado SolanillaGerçek Bir Mojito DeneyimiFotoğraf: France Press Agency

Selen Doğrayıcı