Evde Enfes Vegan Meksika Yemekleri Yapmanın Yolları

Vegan şef ve Meksika mutfağı uzmanı Jason Wyrick, harika Meksika yemekleri yapmak için kullandığı 10 gözde malzemesini paylaştı. Meksika mutfağındaki kadar güzel tatlar bulmak çok kolay değildir. Guacamole, salsa, vegan peynir ve ekşi kremayla hazırlanmış taco’ları, quesadilla’ları, enchilada’ları, burrito’ları, empanada’ları ve tamale’leri düşünün! Meksika yemekleri aynı zamanda sağlıklıdır da (taze sebzelerle süslenmiş kuru börülceli taco’lar gibi). Hal böyleyken, bu enfes tarifleri evde hazırlamanın ipuçlarını öğrenmek için çiçeği burnunda yemek kitabı Vegan Tacos’un yazarı vegan şef Jason Wyrick’in tavsiyelerine başvurmanın iyi bir fikir olacağını düşündük.

1.Lime
Meksika mutfağında ferah tatlar ön plana çıkar ve lime da bu ferahlığı yakalamanızı sağlayan malzemelerin başında gelir. İster tipik yeşil olsun ister tatlı sarı (margarita’lara muhteşem bir tat verir), bir miktar lime her türlü tarife can verir.

2.Kuru Fasülye
Konserve fasülye ihtiyaç halinde çok iyi iş görse de kuru fasülye çok daha uygun fiyatlıdır ve farklı malzemelerle (bira gibi) pişirildiklerinde çok farklı lezzetler ortaya çıkar.

3.Meksika Keklikotu
Jason’un Meksika tarifleri için seçtiği Meksika keklikotu, bildiğimiz keklikotundan farklı olsa da oldukça benzer bir lezzete sahiptir.

4.Masa
İster masa harina denilen kurutulmuş un olsun ister masa olarak bilinen hamur, mısır bazlı bu ürün evde yapılan torrilla’ların, tamale’lerin, gamacha’ların, sope’lerin ve huarache’lerin temel maddesidir.

5.Beyaz Sirke
Herhangi bir tarife biraz ferahlık kazandırmanın başka bir yolu da birkaç damla sirkedir. Jason’un sirke seçimi ise Trader Joe’nun Beyaz Balzamik Sirke’sinden yana.

6.Guajillo ve Poblano Biberi
Birçok çili sosunun ana malzemesi olan guajillo’lar kızarmış karamel tadına, ancho’lar ise meyvemsi tatlara sahiptir. Ve ikisi de oldukça hafiftir. Ezilip sulandırılarak püre haline getirilir ve Enchilada, makarna ve sandviçlerde sos olarak kullanılırlar.

7. Adobo’lu Chipotle
Chipotle, tütsülenmiş ve kurutulmuş jalapeno biberidir. Adobo ise püre haline getirilmiş çili, baharatlar ve sirkeden yapılan bir terbiyedir. Genellikle konserve halinde satılan bu karışım, soslara isli ve baharatlı bir tat vermek için kullanılır.

8.Domates ve Tomatillo
Közlenmiş domates ve tomatillo’lar, başta salsa sosu olmak üzere birçok tarifin temel malzemesidir.

9.Mojo de Ajo
Bu tarifi kendiniz yapmak durumunda olsanız da, kavurulmuş sarımsak, tuz ve ekşi limon suyuyla yapılan bu zeytinyağlı karışımı tadınca emeklerinize değdiğini anlayacaksınız.

10.Mezcal
Her iyi yemek iyi bir içeceği hak eder. Tekilanın atası Mezcal’in yapımı için agav bitkisi közlenir ve özütlenir, is tadı veren bir şurup haline getirilir. Mezcal’in derin tadının hakkını vermek için küçük yudumlarla içilmelidir.

 

Mehtap Çakır
Kaynak:
vegnews.com