19. Afife Jale Tiyatro Ödülleri Adayları Açıklandı

Four Seasons Otel’de yapılan basın toplantısıyla 19. kez verilen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri 2015’in aday listesi açıklandı. Türkiye’de kadınların tiyatro sahnesine çıkmasının yolunu açan ilk kadın tiyatrocu Afife Jale’nin adına verilen tiyatro ödülleri 27 Nisan’da Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak törenle sahiplerini bulacak.

Ödüllere aday gösterilen isimler şöyle:

Yılın En Başarılı Yönetmeni
Muharrem Özcan (Dolu Düşün Boş Konuş)
Alexandar Popovski (Bir Yaz Gecesi Rüyası)
Alexandar Popovski (İmparatorluk Kuranlar Yahut Sümürz)
Yıldırım Fikret Urağ (Sırça Hayvan Koleksiyonu)
Berfin Zenderlioğlu (Cambazın Cenazesi)

Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu
Gizem Erdem (İki Kişilik Yaz)
Hasibe Eren (Dolu Düşün Boş Konuş)
Selen Öztürk (Bakarsın Bulutlar Gider)
Melisa Sözen (Kalp Düğümü)
Aslı Yılmaz (Tesir)

Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu
Fatih Al (Dolu Düşün Boş Konuş)
Salih Bademci (Tesir)
Bedir Bedir (İstenmeyen)
Rıza Kocaoğlu (Ormanlardan Hemen Önceki Gece)
Tuğrul Tülek (İki Kişilik Yaz)

Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu
Arda Aydın (Bir Yaz Gecesi Rüyası)
Bedir Bedir (Üst Kattaki Terörist)
Cem Zeynel Kılıç (Paşa Paşa Tiyatro Yahut Ahmet Vefik Paşa)
Murat Okay (Dolu Düşün Boş Konuş)
Yavuz Şeker (Bir Yaz Gecesi Rüyası)

Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu
Aybanu Aykut (Paşa Paşa Tiyatro Yahut Ahmet Vefik Paşa)
Banu Çiçek Barutçugil (Üst Kattaki Terörist)
Tomris İncer (Kral (Soytarım) Lear)
Yeşim Koçak (Çürük Temel)
Ayşecan Tatari (Sırça Hayvan Koleksiyonu)

Yılın En Başarılı Sahne Tasarımı
Barış Dinçel (Hayvan Çiftliği)
Jesse Gagliardi, Simone Mannino (Kalp Düğümü)
Sven Jonke (Bir Yaz Gecesi Rüyası)
Cem Yılmazer (Çürük Temel ve Sırça Hayvan Koleksiyonu)

Yılın En Başarılı Giysi Tasarımı
Ayşegül Alev (Hamlet Makinesi)
Candan Seda Balaban (Kral (Soytarım) Lear)
Hale Eren (Kerbela)
Sadık Kızılağaç (Hayvan Çiftliği)
Jelena Prokovic (Bir Yaz Gecesi Rüyası)

Yılın En Başarılı Sahne Müziği
Merih Aşkın, Hak Çağrı Beklen (Dolu Düşün Boş Konuş)
Tahsin İncirci (Kerbela)
Orhan Enes Kuzu (Paşa Paşa Tiyatro Yahut Ahmet Vefik Paşa)
Mete Sakpınar (Bir Delinin Hatıra Defteri)

Yılın En Başarılı Işık Tasarımı
Yüksel Aymaz (Kral (Soytarım) Lear)
Yakup Çartık (Hamlet Makinesi ve Hayvan Çiftliği)
Cem Yılmazer (Sırça Hayvan Koleksiyonu)
Kemal Yiğitcan (Ormanlardan Hemen Önceki Gece)

Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı
Sercan Gülbahar (11’e 11)
İbrahim Halaçoğlu (Cambazın Cenazesi)
Güneş Sayın (Tesir)
Edip Tepeli (Sırça Hayvan Koleksiyonu)
Seda Türkmen (Cambazın Cenazesi)

Yılın En Başarılı Prodüksiyonu
Bakırköy Belediye Tiyatroları (Hayvan Çiftliği)
Dot (İki Kişilik Yaz)
İBB Şehir Tiyatroları (Bir Yaz Gecesi Rüyası)
İBB Şehir Tiyatroları (Sırça Hayvan Koleksiyonu)
Oyun Atölyesi (Dolu Düşün Boş Konuş)

Özel Ödüller
‘Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü’ne Zeliha Berksoy, ‘Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’ne Firuze Engin ve ‘Yapı Kredi Özel Ödülü’ne ise Şahika Tekand değer görüldü.